Logo

Stawski Strings

Nowe brzmienie smyczków

Wprowadzenie

Od ponad czterdziestu lat zawodowo gram na skrzypcach. Pracowałem w różnych orkiestrach, pod kierunkiem rozmaitych dyrygentów, ale niezmiennie czułem, że w brzmieniu skrzypiec i instrumentów smyczkowych w ogóle kryje się coś więcej — że można z nich wydobyć o wiele głębszy i bardziej dynamiczny dźwięk.

Piotr H. Stawski

Podążąjąc za tym przeczuciem, postanowiłem samodzielnie stworzyć brzmienie własnej orkiestry metodą nakładania śladów. Moje poszukiwania zaprowadziły mnie daleko poza ramy obecnego systemu. Budowałem własne studia nagraniowe, eksperymentowałem z niezliczonymi instrumentami, smyczkami, strunami i mikrofonami oraz sprzętem studyjnym i uczyłem się samodzielnie nagrywać tak, by stworzyć brzmienie całego zespołu smyczkowego.

Na swojej ścieżce miałem szczęście zetknąć się z innymi pasjonatami, którzy tak jak ja szukają czegoś więcej w swoich dziedzinach — lutnictwie, konstrukcji sprzętu nagraniowego, budowie studia czy miksie i masteringu. Po latach eksperymentów dziś wiem, że osiągnąłem swój cel.

Oddaję w Państwa ręce nowe, a jednocześnie jakby od zawsze znane i bliskie, tylko na lata zagubione brzmienie smyczków. Na osiągnięcie tego efektu składa się bardzo wiele elementów. Są to między innymi: budowa samych instrumentów, dobór strun czy smyczków, nowatorska technika gry oraz niewielkie, całkowicie bezpogłosowe studio, a w nim prototypowe urządzenia do rejestracji dźwięku. Kluczowym składnikiem okazał się też naturalny, pitagorejski strój A = 432 Hz.

Zapraszam do słuchania moich nagrań, a jeżeli będą Państwo zainteresowani współpracą — również do kontaktu.

Nagrania

Poniżej znajdą Państwo wybrane utwory, których jestem wykonawcą oraz producentem.

Nagrania można znaleźć również na SoundCloud and YouTube.

J. S. Bach — Adagio z Sonaty nr. 1 na skrzypce solo
E. Morricone — Misja (cover — Ryszard Bednarczuk)
J. S. Bach — Fragment koncertu d-moll na dwoje skrzypiec — cz. II — Largo
W. A. Mozart — Fragment Ave Verum Corpus

O mnie

Piotr H. Stawski

Nazywam się Piotr H. Stawski. Jestem zawodowym skrzypkiem, altowiolistą, multiinstrumentalistą i producentem muzycznym. Misją mojego życia jest poszukiwanie nowej barwy dźwięku instrumentów smyczkowych.

Miłość do muzyki obecna była w mojej rodzinie od pokoleń. To ojciec zaszczepił we mnie pasję do skrzypiec, a dziadek pozwalał mi grać na organach w miejscowym kościele. Formalną naukę rozpocząłem w szkołach muzycznych pierwszego i drugiego stopnia w rodzinnym Wrocławiu, po czym podjąłem studia w klasie skrzypiec Prof. Zenona Bąkowskiego na Akademii Muzycznej w Warszawie (obecnym Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina). Po uzyskaniu dyplomu doskonaliłem swoje umiejętności jako solista pod kierunkiem prof. Tadeusza Wrońskiego (Uniwersytet Indiany, Bloomington, USA) oraz jako kameralista i muzyk orkiestrowy pod kierunkiem Uzi Wiesela (Izraelska Orkiestra Filharmoniczna), a także Alberta Igolnikova i Samuela Magada (Chicagowska Orkiestra Symfoniczna).

Pracowałem i zdobywałem doświadzczenie w wielu polskich orkiestrach, między innymi Filharmonii Narodowej (koncertmistrz), Polskiego Radia w Warszawie (koncertmistrz), Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, a także w Polskiej Orkiestrze Kameralnej czy w orkiestrze Sinfonia Varsovia. Miałem przyjemność współpracować również z muzykami Chicagowskiej Orkiestry Symfonicznej. Brałem udział w wielu tournée artystycznych po Europie, Ameryce Północnej czy Azji. Ponadto wielokrotnie występowałem na scenie jako solista oraz członek zespołów muzyki kameralnej. Grałem również na średniowiecznym instrumencie – fideli w zespole muzyki dawnej Dekameron. W czasie pobytu w USA grałem muzykę klezmerską w zespole Maxwell Street Klezmer Band. W 2024 r. dołączyłem do Zespołu Reprezentacyjnego grającego głównie tłumaczenia pieśni bardów takich jak Lluis Llach czy George Brassens.

Od wielu lat jestem jednocześnie muzykiem sesyjnym. Nagrywam solo i organizuję duże zespoły do większych produkcji. Z moim udziałem powstało wiele ścieżek dźwiękowych do filmów, seriali i przedstawień teatralnych (w tym autorstwa nagradzanych kompozytorów takich jak Jerzy Satanowski, Zbigniew Preisner, Michał Lorenc czy Wojciech Zieliński). Współpracowałem też z artystami i artystkami popowymi, rockowymi i jazzowymi (m.in. Marylą Rodowicz, Edytą Geppert, Hanną Banaszak, zespołem Perfect).

Moja miłośc do muzyki nie kończy się na skrzypcach i altówce. Gram również na takich instrumentach jak gitara, mandolina, akordeon czy instrumenty klawiszowe. Poza tym interesuję się techniką studyjną i nagrywaniem instrumentów akustycznych. Rejestracja naturalnego, głębokiego brzmienia przy jednoczesnym uchwyceniu potężnego ładunku emocjonalnego instrumentów smyczkowych to moja życiowa pasja.

Kontakt

Jeżeli są Państwo zainteresowani współpracą artystyczną, zapraszam do kontaktu pod adresem contact[małpa]stawskistrings[kropka]com.

Mogą mnie Państwo znaleźć za pośrednictwem mediów społecznościowych i serwisów: